Dārza projektēšana

Kādu dārzu Jūs vēlaties?  

Dārza ārējais izskats ir atkarīgs no jūsu personīgajām vēlmēm un tāpat arī no jūsu ģimenes vēlmēm un vajadzībām, kā arī gruntsgabala atrašanās vietas, lieluma un apkārtējās vides. Iespējams, jums nepieciešams praktisks dārzs ar plašu zālāju un bruģētu pagalmiņu, kurā rotaļātos bērni, vai arī jūs vēlaties gūt baudījumu no dabas skaistuma un vēlaties ierīkot ko līdzīgu tradicionālajam japāņu tipa dārzam. Bet varbūt jums pieder plašs lauku īpašums, kur vēlaties veidot skaistu ainavu?

Visbiežāk dārzu plāno tādā veidā, lai tajā būtu apvienots patīkamais ar lietderīgo. Taču jebkurā gadījumā gala rezultāts būs atkarīgs no tā, kādu ceļu jūs izvēlēsieties.   Ar ko jārēķinās, projektējot dārzu?
Ja esat noskaidrojuši savas vēlmes un vajadzības, jums jāņem vērā arī daži objektīvi ierobežojumi, kā piemēram, dabas apstākļi – augsnes tips un drenāža, vietas reljefs un klimatiskie apstākļi, valdošo vēju virziens, zemes gabala atrašanās vieta un kādas ēkas uz tā atrodas. Visi šie apstākļi ietekmē dārza projektu. Piemēram, jūs vēlaties, lai no viesistabas logiem pavērtos skats uz dekoratīvu dīķīti, kuru tādā gadījumā nāktos veidot pašā saulainākajā zemes gabala stūrī, kurā vispār nebūtu slikti izveidot iekšpagalmu. Tādejādi rodas jautājums, ko izvēlēties? Otrkārt, dabas apstākļi ietekmē augu izvēli. Piemēram, labi drenētai, saulainai vietai derēs daudz augi, kas ne pavisam nebūs piemēroti mitrai un ēnainai vietai koku paēnā. Un otrādi, tie, kas mīl mitru un ēnainu augšanas vietu, izkaltīs sausā un saulainā vietā.

Plānojuma elementu vienotība

Ļoti ieteicams ir veidot projektu uzreiz visam dārzam vai zemes gabalam. Pat, ja nav jūsu spēkos visu uzreiz izveidot, ieskaitot dīķi, akmens dārzu vai lapeni, ko jūs vispār vēlētos, jau pašos pirmsākumos mums ir jāparedz atrašanās vieta visiem šiem objektiem. Bieži praksē nākas saskarties ar to, ka neesot vienotam plānojumam, dārzā tiek ieviesti daudz nejaušu elementu, kas savstarpēji nesaskan viens ar otru. Jāņem vērā arī, ka kopējo iespaidu rada arī materiālu un augu krāsojums un faktūra, tāpat arī noskaņa un atmosfēra, ko tie rada. Augi koši sarkanā, oranžā un dzeltenā krāsā rada siltuma un dzīvesprieka sajūtas, zilganie toņi, gaiši rozā un baltā krāsa – maiguma un vēsuma noskaņu, tai pat laikā radot dārzā dziļuma izjūtas. Viens no veidiem, kā apvienot dārzā dažādus elementus, var būt viena materiāla izmantošana un periodiskums. Piemēram, bruģakmeņa izmantošana noformējot zālāja apmales un celiņus, kas ved no zālāja uz pagalmu, tāpat izmantot grupu stādījumu vai dīķīša kontūru izveidošanai. Ir arī cits, pirmajā brīdī ne tik ļoti pamanāms risinājums, kā vienotu formu izveide dažādām stādījumu grupām un zālājam, piemēram, dažāda lieluma kvadrāti vai plūstoši liektas formas. Vēl viens veiksmīgs paņēmiens, kā sapludināt dārzu ar apkārtējo vidi ir izmantot dārzā tos pašus materiālus, kas izmantoti nožogojuma un ēku būvē. Tāpat var nokrāsot lapeni tādās pat krāsās kas saskan ar mājas logu rāmju un durvju krāsām. Bez tam, visam dārzā ir jābūt pakārtotam kādam noteiktam mērķim – vai nu praktiskam, kā piemēram, dekoratīvs nožogojums, kas paslēpj atkritumu tvertni no acu skata, vai arī estētiskam, kā ziedoša apmalīte vai skulptūra blakus dīķim.

Gala rezultātā panākumu mēraukla būs jūsu apmierinātība ar sasniegto rezultātu. Un mēs varam palīdzēt jums to sasniegt!